کنترل تنش

کنترل تنش (مدیریت استرس)

 

 

تنش( استرس )در واقع پاسخ فیزیکی-روانی است که بدن بطور طبیعی در برابر محرکهای ناساز گار از خود نشان میدهد.

هنگامی که ما در مقا بل شرایط ناخوشایند(جسمی یا روحی ) قرار میگیریم , پیام دریافتی توسط مغز , منجر به صدور فرمانی دال بر ترشح هورمونهای متعددی در بدن میشود..این هورمونها تغییرات وسیعی در سراسر بدن ایجاد کرده وآمادگی لازم برای دادن پاسخ مناسب به آن شرایط ناخوشایند را ایجاد میکنند.

با ازبین رفتن شرایط استرس زا , بدن به حالت طبیعی و آرام خود باز میگردد. چنانچه شرایط ناخوشایند و تنش زا بطور مداوم وجود داشته باشد, سیستم مقابله با آن (سیستم آلارمینگ ) بندرت در حالت خاموش قرار میگیرد.

کنترل تنش از این نظر بسیار مهم است ,که با آموختن روشهای مدیریت استرس , فرصتی برای استراحت و تنظیم به سیستم مقابله با استرس (سیستم آلارمینگ ) خود می دهید .

بدون کنترل استرس , بدن شما همیشه در حالت آماده باش قرار داشته و این موضوع در طولانی مدت منجر به آسیب های شدید بر سلامت جسم و روان شما خواهد شد .پس منتظر نمانید تا استرس مدام , روابط اجتماعی , فردی و سلامت وکیفیت زندگی شما را دستخوش تغییرات منفی کند .

 

رهایی از تنش

آیا فردی را میشناسید که استرس را تجربه نکرده باشد؟

بطور مسلم میتوان گفت در زندگی امروز با تغییرات سریع تکنولوژی , پیچیدگیهای

روز افزون , همچنین مسئولیتهای متعددی که هر فرد در آن واحد بر دوش دارد

,شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگوییم, ما هر لحظه در شرایط تنش زا قرارداریم.بنابراین یاد گیری تکنیکهای مدیریت استرس مهارتی ضروری برای همه افراد است . آموزش شناخت مشکل و یافتن راه حل برای آن, کلید مدیریت استرس است .

 

۱-تصمیم بگیرید مدیریت استرس را هدف اصلی خود قرار داده و سطح استرس خود را پایش (مانیتور-چک ) کنید.

۲-عوامل ایجاد تنش(استرس) را در خود شناسایی کنید .

چه وقت یا تحت چه شرایطی دچار استرس میشوید؟بعضی عوامل براحتی قابل شناسایی هستند ,نظیرمصاحبه یا فشار شغلی,مشکلات اقتصادی,… ,ولی بسیاری از کارها نظیر مراقبت از کودک ,کارهای منزل , گرفتن یک مهمانی ,مسئولیتهای معمول کاری و… نیز میتوانند در افراد ایجاد استرس کنند .توجه داشته باشید تنها عوامل منفی استرس زا نیستند , بلکه بسیاری از حوادث مثبت نظیر ازدواج , خرید خانه , اسباب کشی ,شروع یک شغل جدید و…نیز تنش زا هستند.

۳-حال که عوامل تنش زای خود را یافتید, خوب فکر کنید . ببینید کدام قسمت از شرایطی که برای شما ایجاد تنش میکند را میتوانید کنترل کنید .بطور مثال اگرشما هنگام خوابیدن بدلیل یادآوری اخبار یا تصاویر ناخوشایند در اخبار دچار استرس میشویدیک راه حل گوش نکردن به اخبار ناگوار است ویا مثلا هنگامی که آماده خوابیدن هستید ودر عین حال به اخبار گوش میکنید چنانچه دچار استرس شدید ,راه حل خاموش کردن خبر است .

توجه کنید ,در بسیاری از موارد کمک گرفتن از دوستان و خانواده بسیار مفید است , چرا که آنان نیز تجربیات مفید ی از تکنیکهای کنترل استرس در خود را به شما انتقال میدهند .بطور مثال بسیاری افراد از روشهای مختلف مدیریت استرس نظیر یوگا, تنفس عمیق ,مدیتیشن ,ماساژ,.. ,استفاده می کنند .

۴-سبک زندگی سالم را انتخاب کنید :

خوردن بمیزان کافی وسالم

ورزش منظم

خواب کافی وبا کیفیت

کمک به دیگران

شکر گزاری

دیدار با اقوام و دوستان

روابط سالم زناشویی

تفریح سالم و کافی

ایجاد عادات صحیح (خوابیدن بموقع, خوردن درست)

برنامه ریزی و اولویت بندی در کارها

 

 

۵-یک روش ریلاکسیشن را انتخاب کنید و آن را در شرایط استرس بکار برید .

اینکه کدام روش و تکنیک را انتخاب میکنید مهم نیست . مهم این است که روشی که برای شما موثر بوده و با آن احساس بهتری دارید انتخاب و بطور مدام در شرایط استرس از آن استفاده کنید .

 

تکنیکهای ریلاکسیشن :

تکنیکهای شایع برای ریلاکسیشن شامل مدیتیشن یوگا یا تای چی است . ولی روشهای دیگری که با تحرک بیشتری همراه هستند را میتوان نام برد ,مانند راه رفتن در خارج خانه , شرکت در یک ورزش گروهی ,…

این روشها به فرد کمک میکند تا تنفس آرامتری داشته و قابلیت تمرکز و توجه خود را بالا ببرد .

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *