روشهایی برای کنترل خشم لحظه ای

 

anger2

 

 

همه ما عصبانیت را تجربه کرده ایم .به جرات میتوان گفت این تجربه هیجان منفی،اثرات مخرب زیادی بر سلامت انسان دارد . بنابراین چنانچه بتوان این هیجان را کنترل و مدیریت نمود ، علاوه بر حفظ روابط اجتماعی،به حفظ سلامت جسمی و روانی خود کمک میکنیم. در زیر با چند تکنیک کنترل خشم آشنا میشوید :

 

۱- فرصت کوتاهی را صرف شناسایی خشم خود کنید .اگر در حال انجام کاری هستید ،برای لحظاتی آن کار را متوقف کرده و، اگر میتوانید از آنچه شما را تحریک کرده است دور شوید .اصولا دوری کردن از آنچه شما را عصبانی میکند راحتتر از آن است که پس از عصبانی شدن ، خود را آرام کنید .

 • شما به هیچ وجه مجبور نیستید به هر موقعیتی بلافاصله پاسخ دهید . پس مکث کنید و تا ۱۰ بشمارید وبا این کار به خودتان فرصت دهید تا آرام شوید .
 • اگر سر کارتان عصبانی شدید ، لحظاتی اتاق را ترک کنید .
 • اگر در منزل دچار عصبانیت شدید ، به یک گوشه خلوت بروید (مانند دستشویی یا حمام) و یا کمی قدم بزنید . در این شرایط میتوانید با کسی که به او اطمینان دارید ،به پیاده روی رفته یا صحبت کنید .

 خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

۲- تجربه احساسات مختلف نظیر عصبانیت کاملا طبیعی است ، پس به خودتان اجازه بدهید که احساس عصبانیت کنید.این کار به شما کمک میکند که راحتتر عصبانیت خود را پذیرفته و از آن رد شوید .بدین منظور :

 • کمی فکر کنید که در کدام قسمت از بدن احساس عصبانیت میکنید ؟بطور مثال در معده یا در مشتهای گره کرده؟پس از اینکه احساس عصبانیت خود را یافتید ،اجازه بدهیدعضو مربوطه را ترک کرده و برود .

۳-نفس عمیق بکشید .

اگر قلب شما با شدت و سرعت به قفسه سینه اتان میکوبد ،آن را با تنفس صحیح کنترل کنید.تنفس صحیح یکی از مهمترین ارکان مدیتیشن است ،که میتواند احساسات را بخوبی کنترل کند .

 • در حالی که نفس خود را داخل میدهید (دم)تا ۳ بشمارید .سپس تا ۳ ثانیه آن نفس را در ریه خود نگه دارید و سپس با ۳ شماره آن را خارج کنید (بازدم).سعی کنید روی شمردن تمرکز کنید .
 • مطمئن شوید که در هر نفس کل ریه های شما باد میشود ،بطوریکه قفسه سینه و شکم متسع میگردد .همچنین در طی بازدم ریه هارا بطورکامل تخلیه کرده وبین هر دو تنفس مکث کوتاهی داشته باشید .
 • تا زمانی که احساس میکنید آرام شدید تنفس را انجام دهید .

 

 خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

 

 

۴-اگر هنوز درآرام کردن خود مشکل دارید ، یک مکان شاد و آرامش بخش را تصور کنید .

 • این مکان میتواند محل بازی دوران کودکی،جنگلی آرام،یا جزیره ای دورافتاده و بکر ویا هر جایی که شما در آن احساس آرامش و امنیت کنید ، باشد.
 • بر جزییاتآن مکان تمرکز کنید .(نور،صداها،دمای محیط و حتی بوهای مختلف )
 • در آن محل بمانید تا زمانی که بطور کامل احساس آرامش کنید .

 خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

 

۵-تمرین کنید که با خود گفتگوی مثبت داشته باشید .

 • سعی کنید نگرش خود را نسبت به موضوعی که شما را عصبانی کرده عوض کنید (نگرش مثبت را جانشین نگرش منفی کنید ).
 • پس از اینکه آرام شدید ،لحظاتی با خود گفتگو کرده و موضوع را با نگرش مثبت برای خود تشریح کنید .

بطور مثال، در حالی که رانندگی میکنید, ناگهان توسط اتومبیلی که با سرعت بالا جلوی شما میپیچد ، منحرف میشوید .در آن حال عصبانی شده و با خود میگویید : “این دیوونه داشت منو میکشت . باید حالشو بگیرم.”اما در این حال میتوانید با تغییر نگرش،عصبانیت خود را کنترل کنید .”شاید راننده در شرایط اورژانسی بود و یا شاید بیمار بد حالی به همراه داشت .من خوش شانس بودم که با او تصادف نکردم و حتی اتومبیلم آسیب ندید ….)این تغییر نگاه شما را آرام کرده و براحتی میتوانید به رانندگی خود ادامه دهید .

خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

 

۶-از فردی که مورد اطمینان شماست در خواست کمک کنید .

 • اگر تنها میخواهید که فردی با شما همدردی کرده و در واقعبه دنبال حل مشکل یا ارایه راه حل توسط او نیستید ، حتما از اول به او اعلام کنید .
 • ولی چنانچه نیاز به کمک و همفکری دارید ، مشکلتان را شفاف و کامل تشریح نمایید ، تا امکان حل مشکل وجود داشته باشد .
 • یک محدوده زمانی برای حل و فصل مشکلی که شما را عصبانی و رنجیده کرده قرار دهید . با پایان آن زمان دیگر سرزنش را کنار گذاشته و موضوع را رها کنید .

 

 خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

۷-پس از اینکه آرام شدید ، به جنبه های خنده دار موضوعی که شما را عصبانی کرده بیندیشید .این کار باعث میشود، پاسخهای شیمیایی بدن از عصبانیت به حالت شوخی و طنز تغییر یابند .

 خشم،عصبانیت،تنفس عمیق،مدیتیشن،خشم لحظه ای،مدیریت خشم

منبع:

www.wikihow.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *