روشهای کنترل خشم مزمن

 

۱-ورزش کنید.

اندورفینهای حاصل از ورزش ،به آرام شدن شما کمک میکند .(از این طریق به کنترل لحظه ای خشم نیزکمک میکند.) انجام تمرینات منظم و برنامه ریزی شده ورزشی،احساسات شما را نیز تنظیم میکند. هنگامی که ورزش میکنید،بربدن و حرکات ورزشی خود تمرکز کنید ، نه بر آنچه در ذهن شما میگذرد . بعضی از حرکات ورزشی که به کنترل خشم کمک شایانی میکند شامل:

دویدن /سریع راه رفتن ،دوچرخه سواری ،یوگا ،بسکتبال ،هنرهای رزمی ،بوکس ،رقص

 

 خشم مزمن،تنفس عمیق،یوگا،مدیتیشن،خواب کافی،ژورنال عصبانیت،مدیریت خشم،مرکز کنترل خشم

 

۲-خواب کافی شبانه الزامی است .

 • بسیاری از افراد به ۸-۶ساعت خواب شبانه نیاز دارند .کمبود خواب بخصوص در شب میتواند به بسیاری از مشکلات از جمله اختلال خلق و عدم توانایی مدیریت صحیح احساسات منجر شود.
 • در صورتی که مشکلات مزمن خواب دارید ، حتما با پزشک خود مشورت کنید یا به کلینیکهای خواب مراجعه کنید . البته میتوانید با کمی دقت ،لیستی از مواد یا فعالیت هایی که منجر به بهبود خواب شما میشود را تهیه و آنها را انجام دهید . همچنین بعضی از گیاهان خواص آؤام بخش و خواب آور دارند که در این راستا بهتر است با متخصصین طب سنتی مشورت نمایید .

 

۳-یک ژورنال عصبانیت داشته باشید .

دفترچه ای تهیه کنید و در آن جزییات عصبا نیت خود را بنویسید .احساسات خود را ، عاملی که باعث عصبانیت شما شده است ،محلی که در هنگام عصبانیت در آنجا بودید ، فردی که شما را عصبانی کرده است،واکنشتان به هنگام خشم و در نهایت احساسی که بعد از آن تجربه کردید را بطور دقیق شرح دهید.این دفترچه به شما کمک میکند تشابهات موجود در موضوعات ،افراد یا محلهایی که موجب عصبانیت شما میشود را در یابید .این به شناخت عوامل محرک عصبانیت در شما کمک میکند .

 خشم مزمن،تنفس عمیق،یوگا،مدیتیشن،خواب کافی،ژورنال عصبانیت،مدیریت خشم،مرکز کنترل خشم

 

۴ -برای مدیریت و کنترل خشم خود برنامه ریزی کنید .

با کشف و شناسایی عوامل محرک عصبانیت (با استفاده از ژورنال عصبانیت)میتوانید برنامه ای برای مقابله و رویاروی با آنها را در نظر بگیرید .بطور مثال استراتژیهای بیان شده در بخش کنترل خشم لحظه ای میتواند به شما در برخورد با شرایط محرک کمک کند .

 

۵-تمرین کنید تا خشم خود رابا شجاعت برای فرد مقابل توضیح دهید .

برای این کارباید با تکیه بر حقایق ونه احساسات شدید ،بطور بسیار محترمانه و شفاف احساس خود را بیان کنید .توجه کنید این عمل بسیار متفاوت است با زمانی که موضوعی شما عصبانی میکند و پیش از آن سکوت میکنید و سپس در حالیکه عصبانی شدید ، شروع به صحبت ، آنهم با صدای بلند و حالت تهاجمی میکنید که نه تنها مشکل را حل نمیکند ،بلکه مسئله را پیچیده ه تر مینماید . بطور مثال،شما در حال انجام کارتان هستید که همکارتان به موسیقی با صدای بلند گوش میدهد .در این حال پیش از اینکه کنترل خود را از دست بدهید میتوانید بگویید:”من میدانم که شما از شنیدن موسیقی در هنگام کار لذت میبرید ، اما در این شرایط تمرکز برای من سخت است . اگر شما با هد فون به موسیقی مورد علاقها تان گوش کنید ، هردوی ما در محیطی مطلوب کارمان را انجام خواهیم داد .”

۶-با مراجعه به روانشناس ویا مراکز کنترل خشم ، میتوانید برنامه ای صحیح ومتناسب با شرایط خود داشته باشید .

چند توصیه ساده:

 • موسیقی های آرامش بخش گوش کنید.این موسیقی ها مغز شما را آرام میکند .
 • اگر زود عصبانی میشوید و کنترل خشم برای شما سخت است ،دور از اطرافیان محلی آرام و خلوت را پیدا کرده و روی یک بالش یا پتو فر یاد بکشید .
 • راه های خلاقانه ای برای بروز خشم خود پیدا کنید :نوشتن ،نقاشی کردن و بطور کلی پرداختن به تفریحات مورد علاقه اتان،علاوه بر بروز خشم بطور کنترل شده ،خلق (mood)شما را افزایش داده وانرژی شما را در کانال درست جهت میدهد و از پرداختن به مشکل منحرف میسازد .
 • در صورت وجود تنش (استرس)آنرا درمان کنید .(مشاوره با روانپزشک)
 • بعضی تکنیکها ،همانندمدیتیشن در کنترل استرس که خود میتواند پیش درآمدعصبانیت باشد ،موثر است .
 • از عواملی که باعث برانگیختن خشم شما میشود ، حتی المقدور بپرهیزید.

 

هشدار:

 • خشم و اقدامات متعاقب آن برگشت پذیر نیستند. پس در هنگام خشم به هیچ وجه از حرکات فیزیکی یا کلامی ناپسند استفاده نکنید .
 • چنانچه احساس کردید تمایل به آسیب رساندن به خود و دیگران را دارید ، بلافاصله با نزدیکان خود در میان گذاشته و از آنها کمک بگیرید.
 • هر زمان احساس کردید خشم شما منجر به اعمال خشونت آمیز میشود ، بلافاصله محل را ترک کنید .

 

 

www.wikihow.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *