گرمازدگی

موج هوای گرم،گرمازدگی،برافروختگی،تعریق،کم آبی

گرمازدگی به شرایطی اطلاق میشود که بدن شما دچار افزایش دمای شدید میشود ،که البته بطور معمول بدلیل فعالیت فیزیکی شدید در دمای بالاست . در این حالت دمای بدن بشدت افزایش یافته وگاه تا ۴۰ درجه سانتیگراد ویا حتی بالاتر میرسد .

گرمازدگی شدید یک اورژانس تلقی میشود،زیرا عدم درمان بموقع منجر به آسیبهای مغزی ، کلیوی،قلبی و عضلانی میشود .به تعویق انداختن درمان ،آسیب را تشدید کرده و ریسک عوارض جدی و حتی مرگ را بدنبال دارد .

علایم

 

۱-افزایش دمای بدن : افزایش دمای بد ن تا ۴۰ درجه و یا بیشتر ،علامت اصلی تلقی میشود.

۲-تغییر وضعیت هوشیاری یا رفتاری :گیجی،بیقراری،اختلال تکلم,تحریک پذیری، هذیان ، تشنج،کما(بیهوشی)

۳-تعریق:در گرمازدگی ناشی از ورزش شدید پوست بدن مرطوب است .در حالیکه در گرمازدگی حاصل از هوای بسیار گرم ،پوست بشدت داغ و خشک است.

۴-تهوع –استفراغ

۵-پوست برافروخته

۶-تنفس سریع

۷-افزایش ضربان قلب(نبض)

۸- سردرد

۹- غش کردن(شاید اولین علامت در افراد مسن باشد )

 

اقدامات

گرمازدگی یک اورژانس بوده و در صورت شک به آن با اورژانس تماس گرفته و یامصدوم را بسرعت به بیمارستان منتقل کنید .

تا رسیدن تیم اورژانس سعی کنید مصدوم را خنک کنید .بدین منظور :

۱-مصدوم را به سایه و یا به داخل فضای سربسته منتقل کنید.

۲-لباسهای اضافه مصدوم راخارج کنید .

۳-مصدوم را با هر چه در دسترس دارید خنک کنید :

-در صورت امکان وی در وان آب سرد قرار دهید .

-از دوش آب سرد استفاده کنید.

-از اسپری آب سرد بوسیله آبپاش نیز میتوان بهره گرفت .

-ازکیسه آب یخ یاحوله سرد بر روی سر ،گردن ،بازوها وکشاله ران مصدوم استفاده کنید .

– بعضی از پزشکان توصیه میکنند که پوست مصدوم را با آب سرد اسپری کرده وسپس با استفاده از فن با باد گرم آب سطح پوست را تبخیر کنیم. این تکنیک در کاهش دمای بدن بسیار موثر است .

۴-در صورتی که قادر به خوردن است به او مایعات خنک (غیر قندی،غیر الکلی و غیر کافئین) بدهید . ترجیحا در صورتی که ممنوع نباشد نوشیدنی های ورزشکاران که حاوی نمک است مناسب میباشد .

۵-برای احیا آماده باشید. در صورت تاخیر تیم اورژانس و یا افت سطح هوشیاری علایم حیاتی را چک کرده(تنفس،نبض) ودر صورت لزوم احیا قلبی ریوی، را آغاز کنید .

علت

۱-قرار گرفتن در معرض محیط داغ : دراین نوع گرمازدگی که نوع غیر کلاسیک یا غیر فعالیتی نامیده میشود،بدن در محیط بسیار گرم و مرطوب برای مدت معمولا طولانی(۲-۳ روز) قرار میگیرد.این نوع از گرمازدگی بیشتر در افراد مسن یا افراد با بیماری مزمن رخ میدهد .

۲-فعالیت شدید در هوای بسیار گرم(بخصوص چنانچه به هوای گرم عادت نداشته باشید)

در هر نوع ازگرمازدگی،عوامل زیر باعث تشدید وخامت اوضاع میشوند :

-پوشیدن لباس زیاد،که مانع تعریق و مکانیسم سرد شدن میشود.

– نوشیدن الکل که مکانیسم تنظیم دما را مختل میکند .

-عدم نوشیدن آب و مایعات کافی،که آب از دست رفته را جبران کند.

عوامل مستعد کننده

۱-سن: افراددر سنبن کودکی و نیز بالای ۶۵ سال بدلیل عدم کارکرد مناسب مرکز تنظیم دما در مغز ،مستعد گرمازدگی هستند.البته این افراد معمولا آب کافی نیز مصرف نمیکند.

۲-فعالیت در هوای داغ مانند افرادی که آموزشهای نظامی می بینند،فوتبالیستها و…

۳-بطور ناگهانی در معرض هوای داغ قرار گرفتن :در صورتی که شما به هوای گرم عادت ندارید ، بطور مثال در سفر به منا طق گرم، چند روز اول یعنی تا زمانی که بدنتان با آن هوا سازگار شود ، فعالیتهای فیزیکی خود را محدود کنید . اگرچه هنوز احتمال گرمازدگی تا چند هفته باقی است .

۴-عدم وجود دستگاه تهویه مطبوع:اگرچه در هوای گرم فن کویل نیز مفید است ،ولی در هوای گرم وپایداردستگاه تهویه بطور موثرتری هوا را بامیزان رطوبت کمتری خنک نگه میدارد .

۵- بعضی داروها قدرت مقابله بدن با گرما را ازبین میبرند،مانند: داروهای تنگ کننده عروق،داروهای بلوک کننده بتا(از دسته داروهای کنترل کننده فشارخون مانندپروپرانولول)، داروهای مدر(ادرار آور),ضد افسردگیها,و آمفتامین،کوکایین

۶-بعضی بیماریهای مزمن مانند: بیماریهای قلبی ریوی

۷-چاقی

۸- سابقه گرمازدگی قبلی

عوارض:

عوارض گرما زدگی تا حدود زیادی وابسته به مدت زمانی است که دمای بدن مصدوم بالا باقی میماند.

۱-آسیب ارگانهای حیاتی مانندمغز،قلب، که میتواند به آسیبهای ماندگار تبدیل شود.

۲-مرگ:گرمازدگی شدید بدون درمان سریع و صحیح میتواند منجر به مرگ شود.

 

توجه:

گرمازدگی یک اورژانس است ونیاز به بستری و درمان سریع دارد و به هیچ وجه در منزل درمان نمیشود . ولی در مواردیکه در معرض هوای گرم قرارداشتید وهیچ گونه علایمی از گرمازدگی نداشتید با اقدامات زیر میتوان دمای بدن را کاهش داد و از پیشروی به سمت گرمازدگی جلوگیری کرد:

۱-به محلی که سایه و دارای دستگاه تهویه است بروید.در صورتی که در منزل دستگاه تهویه ندارید میتوانید به محلی که واجد آن است بروید (فروشگاههای بزرگ،سینما ) .

۲-خود را با یک پوشش مرطوب (مانند یک ملحفه مرطوب)پوشانده وبا استفاده از باد فن خنک کنید.در صورت نبودن پوشش،میتوان از اسپری آب سرد و سپس بادفن برای خنک کردن استفاده کرد.

۳-دوش آب سرد بگیرید.

۴- مقدار زیادی مایع بنوشید. بدلیل از دست دادن نمک طی فرایند تعریق ,از نوشیدنیهای حاوی آب و نمک مانند محلولهای ورزشکاران استفاده کنید .

۵ – اگر استفاده از مایعات حاوی نمک برای شما ممنوع است(بطور مثال بدلیل بیماری قلبی یا کلیوی) با پزشکتان مشورت کنید .

۶-نوشیدنیهای حاوی الکل یامحلول های شیرین استفاده نکنید.این مایعات توانایی بدن شما را در کنترل دما مختل میکند .

پیشگیری

خوشبختانه گرما زدگی قابل پیشگیری است . توصیه میشود در هنگام گرما به نکات زیر عمل کنید :.

۱-لباس غیر چسبان و سبک بپوشید . لباس تنگیا پوشیدن لباس زیادمانع خنک شدن بدن میشود.

۲-خود را با استفاده از کلاه لبه پهن,عینک ضد آفتاب و کرم های ضد آفتاب با قدرت محافظتی حداقل ۱۵ از اشعه خورشید محافظت کنید.

۳-مایعات فراوان بنوشید.

۴-در صورت مصرف داروهایی که با مکانیسم تنظیم دما تداخل دارند,بیش از پیش مراقب گرمازدگی باشید.

۵- هرگزدر فصل گرم، فردی را در اتومبیل در حال پارک نگذارید. (حتی اگر پنجره ها پایین باشند و یا اتومبیل در سایه باشد ) دمای داخل اتومبیل در حال پارک، در عرض ۱۰ دقیقه ،۷/۶ درجه افزایش میابد . این کار در کودکان میتواند باعث مرگ ناشی از گرمازدگی شود.

۶-در ساعات گرم فعالیت شدید یا ورزش نکنید و آن را به ساعات خنکتر روز مثل صبح زود یا بعد غروب موکول کنید . در صورتی که مجبور هستید , مایعات فراوان بنوشید و به فواصل کوتاه در سایه استراحت کنید .

۷- در صورتی که تغییر ناگهانی دما رخ داده (موج هوای گرم)یا شما به منطقه گرم مسافرت کردید ،فعالیت و ورزش خود را به تعویق بیندازید تا بدن شما با شرایط جدید دمایی سازگار شود .

۸- در صورتی که ریسک گرما زدگی در شما بالاست(بیماری زمینه ای ،سن بالا یا مصرف داروهای ذکر شده ), از فعالیت در گرما بپرهیزید ,نسبت به علایم گرمازدگی هوشیار باشید و در صورتی که مجبور به فعالیت ورزشی هستید ضمن مشورت با پزشک ،از دسترس بودن تیم پزشکی مطمئن شوید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *